آموزش کامپیوتر و لپتاپ

صدای تیک تیک کامپیوتر را جدی بگیرید ! + حل مشکل

اگر از کامپیوتر و یا لپ تاپ شما صداهای عجیبی مثل خراشیدن یک چوب و یا تیک تیک میشنوید، آن را جدی بگیرید، چرا که ممکن است به زودی اطلاعات مهم داخل آن از بین بروند !

در واقع به این نوع اشکال هارد دیسک، Bad Sector ( بد سکتور ) می گویند و صدایی که می شوند در واقع صدای پرش هد HDD از روی آن بخش از دیسک هارد است. این صداهای ناهنجار بدین معناست که اطلاعات شما در داخل این هارد دیگر امنیت ندارد و امکان دارد به زودی این هارد دیسک درایو از کار بیافتد. در این شرایط پیشنهاد می شود تا اطلاعات مهم خود را به هارد اکسترنال و یا سرویس ابری وان درایو منتقل کنید تا از امنیت آنها اطمینان حاصل نمایید.

بهتر است اگر در این زمینه تخصصی ندارید، تعمیر سیستم خود را به یک متخصص رایانه بسپارید تا از مشکلات احتمالی جدیدتری اجتناب کنید

برای اینکه مطمئن شوید مشکل از هاردتان است و مشکل از چیز دیگری نیست ، استفاده از سرویس S.M.A.R.T بایوس مادربرد و برنامه ای همچون CrystalDiskInfo را امتحان کنید. سرویس اسمارت یا (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology) در واقع سرویس کنترل سلامت هارد است که در مادربرد قرار دارد. ابتدا این قابلیت را در بایوس کامپیوتر Enable (فعال) نمایید و سپس برنامه CrystalDiskInfo اجرا نمایید و از سلامت هارد دیسک خود مطمئن شوید.

نمایی از نرم افزار crystaldiskinfo

همان طور که در تصویر بالا میبینید، چنانچه هارد شما سالم باشد، در بخش Health Status گزینه Good ظاهر می شود.

برای دانلود برنامه CrystalDiskInfo بروی لینک زیر کلیک نمایید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن